Makary
Znaczenie imienia MakarySerdeczność człowieka noszącego to imię powoduje, że nie da się go nie lubić i na próżno można szukać w jego otoczeniu osoby, która czułaby do niego antypatię. Jest wesoły, przyjazny i miło odnosi się do wszystkich bez względu na to, jaki ma w danym momencie nastrój. Praktycznie nigdy nie ma o nic pretensji i trudno jest wzbudzić jego gniew – niektórym wydaje się to wręcz niewykonalne. Wynika to z tego, iż jest zadowolony ze swojego życia i rzadko zdarza się, by miał powody do narzekania. Jest wdzięczny za to, co ma i nie zamierza domagać się więcej, zaś jeśli czegoś mu brakuje, po prostu stara się sam do tego dojść swoją ciężką pracą i wytrwałym wysiłkiem. Jest także pełen pozytywnych uczuć i dobrych emocji. Zdolny do wielkiej miłości i wiernej przyjaźni, przywiązuje się do ludzi na całe lata i można mieć pewność, że nikogo nie zawiedzie.
Ma wiele zdolności
Jego wrodzone zdolności intelektualne, bystrość oraz umiejętności dyplomatyczne, dzięki którym umie zjednywać sobie jeszcze większe rzesze ludzi niż sobie przeciwstawiać, powodują, że jest w stanie odeprzeć ich ataki, nawet te najsilniejsze. Ponadto ogromne zasługi w codziennym życiu oddają mu jego wielka zaciętość oraz niezwykła siła charakteru. Cechy te prezentuje nawet w zupełnych drobiazgach, powodując, że praktycznie nie ma rzeczy, której nie potrafiłby dosięgnąć jeśli tylko przyjdzie mu to do głowy. Dzięki temu wszystkiemu przeważnie udaje mu się całkowicie zatriumfować nad swoimi wrogami i odnieść zwycięstwa nad wszelkimi przeszkodami, jakie rzuca mu pod nogi złośliwy los.
Lubiany w otoczeniu
Posiada licznych przyjaciół, a także wielu życzliwych sobie ludzi, ponieważ jest bardzo przyjaźnie nastawiony i uprzejmy. Zawsze dla każdego ma dobre słowo i nie zdarza się, by okazywał komuś swój zły humor czy antypatię, zatem jest odbierany jako człowiek niezwykle pogodny i ogólnie pozytywny. W dodatku posiadane znajomości umie bardzo zręcznie wykorzystywać, choć nie można go nazwać interesownym, a po prostu zręcznym, co przejawia również zawsze wtedy, gdy nadarzają mu się jakieś ważne życiowe okazje.
Nie lubi się przemęczać
Jego jedyną poważniejszą wadą jest pewne lenistwo, jakie można w nim zauważyć, a które objawia się głównie tym, że nieszczególnie wywiązuje się ze swych niektórych obowiązków, mając nadzieję, że jego bliscy lub przyjaciele to zauważą i sami zechcą go wyręczyć. Nie lubi się przemęczać i chciałby wszystko dostawać bez zbędnego wysiłku.
Wykształcenie nigdy nie jest dla niego bardzo ważne, głównie dlatego, że nie chce mu się uczyć i nie lubi tego robić.
Beztrosko podchodzi do życia i właściwie niczym się nie przejmuje, a już najmniej myśli o przyszłości, wychodząc z założenia, że co ma być, i tak go spotka, bez względu na to, czy będzie o tym myślał, czy nie. Otoczenie czasem potępia takie jego zachowanie, ale on nic sobie z tego nie robi, a już na pewno nie zamierza się zmieniać tylko dlatego, że ktoś uważa to za stosowne.
Imię Makary
- znak zodiaku: strzelec
- kamień: chryzopraz
- kolor: seledynowy
- osobowość: ten, co przechodzi
- roślina: kasztanowiec
- główne cechy: wola, aktywność, uczuciowość, moralność
- liczba: 6
- zwierzę: synogarlica
Makary imieniny
- 2 stycznia, 15 stycznia, 28 lutego, 10 marca, 1 kwietnia, 10 kwietnia, 20 czerwca, 12 sierpnia, 30 października, 8 grudnia, 20 grudnia
Makary zdrobnienia
- Makruś, Maki, Makarek, Makar, Makuś, Mak
Przysłowia z imieniem Makary
- „Siostra Makarego winę za wszystkiego zwalała na niego.”
- „Gdy Makary pogodny, cały styczeń chłodny.”
- „Makary jasny, będzie wrzesień krasny.”
Znane osoby o imieniu Makary
- Makary Żabiński – święty prawosławny
- Makary z Moskwy – święty prawosławny, metropolita Moskwy i Wszechrusi
- Makary Drohomirecki — polski działacz niepodległościowy, powstaniec styczniowy
- Makary z Aleksandrii (Makary Aleksandryjski, Makary Młodszy lub Mniejszy) – święty katolicki
- Makary z Antiochii (Makary Antiocheński) – prawosławny patriarcha Antiochii, święty katolicki i prawosławny
- Makary z Jerozolimy – biskup Jerozolimy, święty katolicki
- Makary z Magnezji – biskup i Ojciec Kościoła
- Makary Wielki Egipski (Makary Starszy) – jeden z ojców monastycyzmu, święty katolicki i prawosławny
Makary w językach obcych
- Macaire (fr.)
- Macario (hiszp., wł.)
- Makar, Makarij (ros.)
- Makarius, Makar (czes., słowac.)
- Makarije, Makarij, Makar (połud.-słow.)
- Macarius, Macaire (ang.)
- Macarius (łac.)
- Macharius, Makarius (niem.)